Battery Grip Phottix pro Nikon D600 – recenze

Na menší rozměry Nikonu D600 oproti předchozí D700 jsem si po půl roce používání celkem zvykl. Neomezovalo mě to až do okamžiku, kdy mi kolega půjčil do ruky jeho Nikon D700 s nasazeným bateriovým gripem. Komfort držení fotoaparátu s nasazeným gripem se mi tak zalíbil, že jsem začal hledat dostupná řešení i pro svůj nový Nikon D600.

Výběr bateriového gripu

První co každého jistě napadne, je zvolit originální řešení od Nikonu, kde je zaručena jak kvalita zpracování tak 100% kompatibilita, ale bohužel tomu odpovídá i vyšší pořizovací cena (Nikon MB-D14 6090 Kč vč. DPH – 6/2013).  Bateriové gripy Nikon D600 ale vyrábí/dováží ještě několik dalších firem (Meike, Aputure, Phottix). Rozdíl mezi nimi je pravděpodobně minimální, možná že pochází dokonce ze stejné lisovací formy, proto pro českého zákazníka je asi kritérium výběru spíše jejich dostupnost v oblíbených e-shopech. Já zvolil výrobce bateriového gripu – Phottix, jehož  fotopříslušenství má celkem slušné hodnocení zákazníků.

 

Obsah balení

Phottix Battery Grip BG-D600 se dodává v malé, ale celkem hezky provedené krabici. Obsahem balení je vlastní grip s držákem na originální baterii EN-EL15, druhý držák na 6 kusů AA baterií a návod k použití. Cena tohoto gripu je 1890 Kč vč. DPH (6/2013).

Mechanické provedení

Připevnění k fotoaparátu je jednoduché. Ze spodní strany fotoaparátu sejmeme krytku konektoru, na kterou je na horní straně gripu přichystané úložné místo. Tak se nestane, že bychom krytku ztratili a po opětovné demontáži gripu je krytka k dispozici pro zakrytí kontaktů fotoaparátu. Grip nasadíme na fotoaparát tak, aby správně zapadl konektor a distanční čepy do spodní části fotoaparátu. Velkým plastovým kolečkem, přístupným z obou stran gripu dotáhneme šroubem do stativového závitu fotoaparátu.

Na spodní straně gripu je také stativový závit, proto lze fotoaparát upnout na stativ bez nutnosti sundat grip. Spodní strana gripu je pogumovaná, položení fotoaparátu na tvrdý povrch je znatelně měkčí a příjemnější než samotného těla bez gripu. Otázkou je, jak dlouho guma vydrží nepoškozená.

Lícování bateriového gripu Phottix k fotoaparátu je celkem přesné, nikde nejsou po utažení viditelné mezery. Oproti originálnímu gripu od Nikonu, který je stejně jako fotoaparát konstruován s magnesiovou kostrou, je tento neoriginální grip Phottix celý z plastu. Proto můžete mít pocit, že grip je trochu pružnější oproti tělu Nikonu D600. Ale to jenom při velké síle a pokusu grip „vytočit“ z těla D600. Jinak drží naprosto příkladně.

Kdo má větší ruku, může mít s držením samotného těla D600 trochu problém –  na malíček už na celkem úzkém a krátkém gripu D600 nezbývá místo. S nasazeným přídavným bateriovým gripem je vodorovné držení daleko pohodlnější a jistější. Vytváří oporu pro všechny prsty a dlaň a poskytuje tak jistotu při fotografování. Ale ještě mnohem větší zlepšení komfortu pocítíte při fotografování na výšku s nasazeným bateriovým gripem. Již není nutné mít vytočený loket a držet fotoaparát nepohodlně pravou rukou shora.

Ovládací prvky

Bateriový grip Phottix BG-D600 je osazen plnohodnotnými ovládacími prvky – tlačítkem spouště, hlavním příkazovým voličem vzadu, pomocným příkazovým voličem vpředu, multifunkčním voličem a tlačítkem AE-L/AF-L. U tlačítka spouště na gripu je znát nepatrný rozdíl ve zdvihu oproti tlačítku spouště na těle D600, ale citlivost je přesto vynikající, takže focení na výšku bude stejně příjemné jako na šířku. Kolem tlačítka spouště je přepínač, podobný hlavnímu vypínači (ON/OFF/light) na těle fotoaparátu. Přepínač na gripu ale slouží pro zablokování funkce všech prvků na gripu, tzn. nejen tlačítka spouště, ale i multifunkčního voliče, otočných voličů a tlačítka AE-L/AF-L. Zablokování funkcí gripu je vhodné, pokud zrovna nefotíme na výšku. Pokud si totiž nechtěně namáčknete tlačítko spouště na gripu například dlaní při držení fotoaparátu, pak vás může překvapit, proč vám nepůjde aktivovat menu nebo prohlížení fotek na LCD displeji, které je v té době namáčknutou spouští blokováno.

Kruhové voliče (hlavní a vedlejší) kladou při přepínání trochu větší odpor než originální voliče na těle. Ty originální mají jakoby gumový povrch a tím při přepínání neprokluzují, voliče na gripu jsou z obyčejného plastu, ale pro běžné použití jsou naprosto vyhovující.

Bateriový grip zároveň obsahuje osmisměrný multifunkční volič, jeho ovládání je lehké a citlivé, stisk celého voliče se chová jako stisk tlačítka OK na těle D600. Šikmé polohy nejsou tak jednoznačné a jejich použití chce trochu citu a cviku.

Vedle zadního/hlavního příkazového voliče je tlačítko AE-L/AF-L, které v defaultním nastavení slouží pro uzamčení expozice a zároveň uzamčení zaostření. V menu uživatelských funkcí si ale pro toto tlačítko můžeme zvolit vlastní funkci (nezávisle na nastavení tlačítka AE-L/AF-L na těle Nikonu D600):

f9 Funkce tlač. AE-L/AF-L na MB-D14:

AE-L/AF-L – zámek expozice i zaostření
AE-L – zámek pouze expozice
AF lock (hold) – zámek expozice a zaostření – trvale
AF-L – zámek pouze zaostření
AF-ON – tlačátko aktivuje ostření
FV Lock – zámek expozice blesku
FN Same as Fn button – nastaví stejnou funkci jaká je nastavená pro tlačítko Fn

Držák s jednou originální baterií zasuneme do gripu a zajistíme otočným zámkem (baterie není součástí dodávaného bateriového gripu Phottix). Druhá baterie může být přímo v těle. Já osobně baterii v těle nenechávám, dávám ji pouze do gripu a v případě vybití vyměním za nabitou a nemusím přitom odšroubovávat grip, pokud bych potřeboval baterii, která byla v těle nabíjet. Pokud je do bateriového gripu vložena baterie EN-EL15, objeví se na LCD displeji na horní straně fotoaparátu vedle symbolu úrovně nabití baterie symbol „BG“.

Nikon D600 má rychlost sériového snímání 5.5 FPS (snímků/s) a připojení bateriového gripu s přídavnou baterií tuto rychlost nezvýší! To je rozdíl oproti D700 (5,5 FPS bez gripu / 8 FPS s bateriovým gripem), D800 (4 FPS bez gripu / 6 FPS DX s gripem) u kterých připojením bateriového gripu dojde ke zvýšení maximální rychlosti sériového snímání.

Součástí balení bateriového gripu Phottix je i držák pro 6 AA baterií. Jelikož mám dvě originální EN-EL15 baterie, nemám zatím pro tento držák využití.

Závěr

Za méně jak 1/3 ceny oproti originálnímu Nikon MB-D14 získáme plnohodnotný bateriový grip, který věrně kopíruje originál od Nikonu. Umožňuje vložit jednu baterii typu EN-EL15 nebo 6 AA baterií, obsahuje tlačítko spouště, hlavní i pomocný příkazový volič, osmisměrný multifunkční volič s funkcí OK a dokonce programovatelné tlačítko AE-L/AF-L. Komfort držení relativně malého Nikonu D600 se připojením bateriového gripu rapidně zlepší, fotografování na výšku bude již stejně pohodlné jako na šířku. Samotná hmotnost gripu není nijak markantní. A věřte tomu, že jakmile jednou bateriový grip nasadíte, už ho nebudete chtít sundat. Bohužel připojení gripu nezrychlí sériové snímání, tak jak je tomu u jiných fotoaparátů Nikon, zůstává nám stále maximálně 5,5 FPS.